Založení české firmy se díky notářům výrazně zrychlilo

Přečtěte si aktuality z oboru a články o SMART Office

22. srpna 2017

Je to dva roky, co českou společnost s ručením omezením či akciovou společnost mohou kromě soudů zakládat také notáři. Díky tomu se zápis s. r. o. či a. s. u nás výrazně usnadnil.

Je to dva roky, co českou společnost s ručením omezením či akciovou společnost mohou kromě soudů zakládat také notáři. Díky tomu se zápis s. r. o. či a. s. u nás výrazně usnadnil.

Nečeká se na něj zoufale měsíce jako před rokem 2001. Když jsou papíry nachystané, tak čistě administrativní úkony mohou být dokonce už za den dva hotové. Záleží také, jak rychle se v bance vyřídí založení účtu.

"Zakládání firem se zrychlilo a zlevnilo. Přes soud platíte poplatek za s. r. o šest tisíc, přes notáře 2700 korun. Když se rozhodnete pro tzv. jednoduché s. r. o., tak neplatíte žádný poplatek," řekl Právu prezident Notářské komory České republiky Radim Neubauer. U jednoduchého s. r. o má společenská smlouva minimální náležitosti. Využívá se u podnikání, kde je jeden člověk a nepřipravuje se na vstup investora. Jak jsou už dva společníci, je třeba do smlouvy již vložit vzájemná ochranná opatření.

Notářský zápis u jednoduchého s. r. o. stojí dva tisíce a u normálního čtyři tisíce korun. Živnostenský rejstřík si řekne o tisíc korun, samotný zápis 300 korun. Tisíc korun ještě stojí notářské osvědčení.

Přes notáře lze tuzemské firmy zakládat od května 2015. Umožnil to zákon o obchodních korporacích a zákon o veřejných rejstřících, které byly přepsány ve stejné vlně jako občanský zákoník. Zatímco ještě během roku 2015 notáři nově podle statistiky Notářské komory zapsali přes deset tisíc firem, za celý loňský rok to bylo už 31,3 tisíce společností.

Notář je dostupnější než soud i pro radu

Další výhoda proti soudu je, že s notářem lze dopředu konzultovat, zda všechny dokumenty k založení firmy jsou v pořádku. "U soudu to podáte a modlíte se, aby vás nevyzvali, že něco chybí," shrnuje praxi Neubauer.

Přitom výzvy k doplnění podle zkušeností právníků a podnikatelů soudní úředníci mnohdy dělají jen proto, že nestíhají věc vyřídit v zákonné lhůtě, a tak jen hrají o čas. Také je problém se k soudním úředníkům, na rozdíl od notářů, propracovat s prosbou o radu, natož se jim dovolat. Notářská kancelář je dostupnější, protože má asistenty.

Je to zkrátka podnikatel s pravomocemi soudu, kdy například v pozůstalostních řízeních má vyloženě roli soudu prvního stupně. "Notář osvědčí rozhodnutí o založení firmy. Soud už rozhodnutí notáře nepřezkoumává. Rejstřík má pět dní na zapsání. V bance se musí ještě založit účet a musíte mít doložené, kde bude sídlo, například nájemní smlouvu. Založit firmu, když je to připraveno, lze zvládnout už za jeden den," řekl Právu Neubauer.

Zájem o předem založené firmy klesá

Notáři vlezli do zelí těm, kteří podnikají s předem založenými společnostmi. Alespoň co se českých registrací týče. Samozřejmě: za třicet až padesát tisíc si lze na počkání koupit nějaký ten pátek založené s. r. o. a už nic neřešíte. Anebo stačí oběhnout notáře, banku a majitele budoucí adresy a s. r. o je také na světě. Za pár tisíc.

Na druhou stranu pro poradenské firmy v předem založených "skořápkách" stále zbývá prostor pro ty, kteří chtějí podnikat opravdu ihned na počkání nebo chtějí vyvíjet aktivity z daňových rájů.

Čísla nicméně potvrzují, že předem založené firmy (redymade) už nejsou takový hit. "Zájem podnikatelů o koupi předzaložených firem v posledních třech letech klesá, což souvisí s tím, že zakládání nových firem se zjednodušilo, zrychlilo a zlevnilo," uvedla analytička firmy Bisnode Petra Štěpánová.

Zatímco v roce 2014 byla v prvním roce od založení prodána pětina, tedy necelých pět tisíc společností, v roce 2016 se jednalo 14 procent firem, což je o 912 subjektů méně než v roce 2014. Podle odhadů Bisnodu u nás nabízí ready-made společnosti zhruba 150 podnikatelských subjektů včetně fyzických osob a advokátů. Za desetitisíce hotovo i do hodiny "Společnosti zapsané přes notáře jsou levnější. Je to ale kvůli rozsahu služeb. Nestačí jít jednou k notáři. Nezakládají účty pro splacení základního kapitálu. Podnikatel tedy musí od notáře jít s notářským zápisem do banky, tam splatit kapitál a počkat na potvrzení banky," připomíná Vilém Dostál z poradenské společnosti Smart Office & Companies, patřící do skupiny Apogeo. Poradenské společnosti také zajišťují formální adresu. "U předem založené firmy je vše zařízeno za hodinu. Klienta už nečeká žádné další obíhání úřadů," dodal Dostál.

Zdroj: pravo.novinky.cz

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Aktuality, tiskové zprávy, články.
Vše na jednom místě.

Máte zájem o naše služby?
Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít