Tisíce akciovek se od začátku roku nedostanou do datových schránek, hrozí velké problémy

Přečtěte si aktuality z oboru a články o SMART Office

8. ledna 2021

Ředitelé tisíců akciových společností se od začátku letošního roku nemohou přihlásit do datových schránek a dostat se k nejdůležitější, často úřední poště. Pokud takové firmy potřebují podat například odvolání proti rozhodnutí soudu nebo finančního úřadu, podat daňové přiznání mimo běžné termíny nebo komunikovat s úřady ve věci COVID programů, mají smůlu.

„Patrně v souvislosti se změnou legislativy totiž došlo poněkud překvapivě k automatickému výmazu statutárních ředitelů monistických akciových společností z obchodního rejstříku,“ říká Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo.

Takzvaně monistických akciových společností, tedy těch, které mají místo představenstva a dozorčí rady (tedy dualistických) statutárního ředitele a správní radu, je v České republice na sedm tisíc.

Firmy i odborníci v šoku

Dotčené firmy i odborníci neskrývají šok. „V některých případech je sice možné místo komunikace prostřednictvím datové schránky zajít ‚postaru‘ na podatelnu, spoustu podání ale nelze ani učinit jinak než elektronicky,“ upozorňuje partner Apogeo Group Pavel Postl. Podle něj jsou kvůli této změně také ze dne na den mnohé monistické akciovky zastupovány úplně jinými lidmi než před 1. lednem 2021.

„V těchto dnech podle informací od našich klientů sice již dochází k rozesílání nových přístupových údajů, ovšem členům správní rady a nikoli statutárním ředitelům,“ podotýká Michael Dobrovolný. Podle něj nelze říci, kolik času v současném stavu doručování nových přístupů zabere.

Cizinci mají smůlu

Dobrovolný upozorňuje také na problém, který mají ředitelé-cizinci, a to včetně například německých sousedů, Slováků nebo Britů. „K získání přístupových údajů je obvykle potřeba se dostavit osobně na check point, což je pro ně leckdy nemožné kvůli aktuálním omezením,“ vysvětluje.

Cizinci si sice mohou v Česku sehnat zmocněnce, ten ale musí disponovat plnou mocí s úředně ověřeným podpisem a často i apostilou. To ale v praxi aktuálně zabere i několik týdnů.

„Co běžící lhůty, nepodaná daňová přiznání či odvolání, nebo odpory proti platebním rozkazům?“ uzavírá Dobrovolný.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Aktuality, tiskové zprávy, články.
Vše na jednom místě.

Máte zájem o naše služby?
Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít