Deník Právo: České cesty za prací: nejvýš 90 minut denně

Přečtěte si aktuality z oboru a články o SMART Office

11. srpna 2010

Češi stále neradi dojíždějí za prací na větší vzdálenost. Je jim líto času i peněz. Práce z domova ale přece jen není řešením úplně pro každého. Oblibu v poslední době získávají takzvané virtuální kanceláře.

Název zdroje: Deník Právo, datum vydání: 11.8.2010

Češi stále neradi dojíždějí za prací na větší vzdálenost. Je jim líto času i peněz. Déle než 90 minut stráví každodenně dojížděním do zaměstnání jen 11 % obyvatel České republiky, zatímco ve světě je to kolem 20 %. Průměrné náklady na cesty za prací představují ve světě 10 % ze mzdy, v Česku jen čtyři procenta. Vyplývá to z údajů společnosti Regus.


Z květnového průzkumu Jobs.cz mezi absolventy a studenty vysokých škol ale vyplynul trend rostoucí ochoty absolventů stěhovat se po studiu za prací. Studenti ve 44 % případů potvrdili, že jsou schopni se po studiu odstěhovat za prací kamkoli, a to dokonce i do zahraničí.
"To je výrazná změna proti výsledkům průzkumu z minulých let. Absolventi projevenou ochotou stěhovat se za prací vyjadřují flexibilitu a posilují tím svou pozici v očích zaměstnavatelů," vysvětluje Jana Skalová, manažerka komunikace portálů Jobs.cz a Prace.cz.

Dojíždění škodí zdraví

Lékařské výzkumy potvrzují, že stres způsobený dojížděním může být zodpovědný za zvýšený krevní tlak, zdravotní problémy týkající se svalů a kostí, zvýšené podráždění a negativní dopad na pracovní výkon.
"Rozumné podniky zavádějí do svých pracovních prostředí více flexibility a hledají kancelářská řešení, která jejich zaměstnancům umožní pracovat blíže k domovům, aby se tak vypořádaly s ničivým dopadem dojíždění na zdraví a motivaci svých zaměstnanců," uvádí Garry Gürtler, viceprezident pro střední a východní Evropu společnosti Regus.
"Práce z domova a pružná pracovní doba mohou poskytnout nezbytnou pauzu v každodenním dojíždění a zároveň se promítnou do úspor za kancelářské prostory a údržbu," dodává.

Virtuální kanceláře

Práce z domova ale přece jen není řešením úplně pro každého. Oblibu v poslední době získávají takzvané virtuální kanceláře. Podle nejnovějších údajů společnosti Smart Office jim dává před těmi klasickými přednost například téměř desetina začínajících podnikatelů.
"Z celkem 12 644 společností nově založených v průběhu prvního pololetí letošního roku jich využívá virtuální variantu zhruba dvanáct stovek," říká Jana Babůrková ze společnosti Smart Office. Největší zájem projevují o tuto službu firmy a firmičky z Prahy, Brna a Ostravy.
"Delší dobu pozorujeme i zájem z řad zaměstnanců, kteří si připravují budoucí podnikání a předpokládají, že se mu budou za určitou dobu věnovat na plný úvazek," upozorňuje Babůrková. Důvodů zájmu o virtuální kanceláře je podle ní hned několik. "Podnikatelé daleko obezřetněji zvažují každý náklad, ale zároveň chtějí mít co nejlepší podmínky již na počátku svého podnikání. Pro ty, kdo pro podnikání nepotřebují vlastní kancelářské prostory, se toto řešení jeví jako velmi elegantní."
Zatímco u klasické kamenné kanceláře jsou náklady v řádech desítek až stovek tisíc korun ročně, u virtuální kanceláře se jedná i při plném rozsahu služeb maximálně o několik tisíc měsíčně.
Dalším velmi důležitým impulzem je i rychlost, se kterou mohou začít vykonávat běžnou administrativní agendu. "Devadesát procent společností, které využívají službu virtuální kanceláře, má na této adrese i registrační sídlo," dodává Babůrková.

Jak jezdí Češi za prací * Celosvětově jsou nejpopulárnější pro dojíždění automobily (64 %). V Česku je používání auta rozšířeno o něco méně (59 %). * Dalšími často používanými dopravními prostředky jsou metro (13 %), spolujízda (7 %) a pěší docházka do práce (7 %). Nejméně populárním dopravním prostředkem je v České republice jednostopé vozidlo s pouhým jedním procentem.

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Aktuality, tiskové zprávy, články.
Vše na jednom místě.

Máte zájem o naše služby?
Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít