Chcete utajit, která firma vám patří? Jde to i bez anonymních akcií

Přečtěte si aktuality z oboru a články o SMART Office

13. června 2017

Státu se nedaří přinutit bohaté, aby se ke svému majetku veřejně přihlásili. Po zapovězení anonymních akcií je stále oblíbenější jiná finta. Hitem mezi podnikateli se stávají společnosti s ručením omezeným, které vydávají takzvané kmenové listy. Ty dokáží skutečného vlastníka společnosti udržet v anonymitě.

Státu se nedaří přinutit bohaté, aby se ke svému majetku veřejně přihlásili. Po zapovězení anonymních akcií je stále oblíbenější jiná finta. Hitem mezi podnikateli se stávají společnosti s ručením omezeným, které vydávají takzvané kmenové listy. Ty dokáží skutečného vlastníka společnosti udržet v anonymitě.

Podle údajů poradenské společnosti Bisnode je momentálně v České republice 3099 společností s ručením omezeným, které vydaly kmenové listy, což je 0,7 procenta podnikatelské základny.

Podle analytičky společnosti Bisnode Petry Štěpánové vydalo v loňském roce kmenové listy 726 čerstvě (v roce 2016) založených společností s ručením omezeným, tedy 2,5 procenta ze všech nových firem.

„V roce 2014 šlo přitom jen o 487 nových společností s ručením omezeným," připomíná Štěpánová. Avšak už v letech 2014 až 2016 vzniklo 1863 těchto společností, které zároveň vydaly kmenové listy. To jsou tři pětiny všech firem s kmenovými listy.

Že zájem o kmenové listy narůstá, potvrzuje i Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies. Podle něj na tom má velký podíl zákon o zadávání veřejných zakázek, který platí od října 2016. Ten umožňuje z výběrového řízení vyloučit účastníka, který je akciovou společností a nemá zaknihované akcie. Na s.r.o. se však toto ustanovení nevztahuje. „Nejde sice o akcie, ale princip fungování takových společností je obdobný. Firma se chová v řadě konsekvencí vlastně jako akciovka," říká Dobrovolný.

I proto zřejmě v registru smluv figuruje minimálně 126 dodavatelů s kmenovými listy, kteří vysoutěžili 513 zakázek v objemu převyšujícím 188 milionů korun. „Čtvrtina společností s kmenovými listy má registrovanou adresu na virtuálním sídle," komentovala Petra Štěpánová z Bisnode.

Dobrovolný ale zároveň upozorňuje, že společnosti s ručením omezeným s kmenovými listy mohou být ‚dobrým sluhou, ale špatným pánem'. „Kmenové listy sice umožňují uskutečňovat převody společnosti jedním podpisem nebo anonymizovat vlastníka takové společnosti, pokud ale neučiníte dostatečná opatření, ráno nedokážete říci, kdo je právě dnes vaším společníkem v takové firmě," vysvětluje.

Zákon o obchodních korporacích z roku 2014 umožnil společnostem s ručením omezeným vydávat k podílu společníka kmenový list. Jedná se o listinný, neomezeně převoditelný, cenný papír, který se v podstatě chová jako akcie na jméno. Převádí se předáním a rubopisem s jednoznačnou identifikací nabyvatele.

Kmenový list, respektive obchodní podíl, se převádí předáním a zjednodušuje a zlevňuje převody obchodních podílů. Do doby, než je kmenový list předložen společnosti, přičemž není určena řádná lhůta, je podíl fakticky anonymní a identita skutečného majitele by nemusela být zjistitelná až do chvíle, kdy bude chtít vykonávat vůči společnosti svá práva.

Zdroj: denik.cz

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Aktuality, tiskové zprávy, články.
Vše na jednom místě.

Máte zájem o naše služby?
Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít