Bojíte se nespolehlivých plátců DPH? Víme, na jaké firmy si dávat pozor

Přečtěte si aktuality z oboru a články o SMART Office

12. září 2017

Srpen má má v oblasti nespolehlivých plátců DPH rekord. Vymazáno bylo historicky nejvíce subjektů.

Srpen má má v oblasti nespolehlivých plátců DPH rekord. Vymazáno bylo historicky nejvíce subjektů.

Za poslední měsíc letních prázdnich jich bylo 125. Zároveň těch nových přibylo 264, je to ale nejméně za posledních pět měsíců. Celkově však počet nespolehlivých plátců DPH překonal magickou hranici 10 000. Dostal se na celkový počet 10 038 subjektů.

Pozor na čtyřleté firmy

Na koho si nejvíce dávat pozor? Jak vyplývá z analýzy společnosti Bisnode, nejvíce jsou nespolehlivé firmy ty, které byly založeny před třemi až pěti lety. Největší prim pak mají aktuálně čtyřleté firmy.

„To souvisí s tím, že prvních pět let podnikání si budují své postavení na vysoce konkurenčním trhu a první roky existence jsou pro úspěch podnikání klíčové,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Kmenové listy získávají stále na větší oblibě

Obezřetní musejí být podnikatelé také u eseróček, jejichž jednatelé se učí skrývat vlastnictví firem za pomoci kmenových listů. Tento nový instrument už využilo několik tisíc podnikatelů.

Vydání kmenových listů umožňuje od roku 2014 zákon o obchodních korporacích a zájem podnikatelů o tuto možnost narůstá. V loňském roce vydalo kmenové listy 726 čerstvě (v roce 2016) založených společností s ručením omezeným, tedy 2,5 % ze všech nových firem. V roce 2014 šlo přitom jen o 487 nových společností s ručením omezeným.

Že zájem o kmenové listy narůstá, potvrzuje i Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies. Podle něj na tom má velký podíl zákon o zadávání veřejných zakázek, který platí od října 2016. Ten umožňuje z výběrového řízení vyloučit účastníka, který je akciovou společností a nemá zaknihované akcie. „Na s.r.o. se však toto ustanovení nevztahuje. Nejde sice o akcie, ale princip fungování takových s.r.o. je obdobný, firma se chová v řadě konsekvencí vlastně jako akciovka,“ uzavírá Dobrovolný.

Zdroj: podnikatel.cz

Zpět

Máte zájem o naše služby? Chcete se na něco zeptat?

Aktuality, tiskové zprávy, články.
Vše na jednom místě.

Máte zájem o naše služby?
Chcete se na něco zeptat?

Napište nám
Zavřít